„Nowa normalność” w SBM „Pod Kopcem”

 

                Warszawa, 4 czerwca 2020 r.

Mieszkanki i Mieszkańcy osiedla SBM „Pod Kopcem”

 

Szanowni Państwo,

 

Minął trzeci miesiąc od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Powoli uczymy się żyć z wirusem. Wchodzimy w „nową normalność”. To jednak nie oznacza, że zagrożenie minęło. 25 maja w Warszawie zanotowano największą liczbę zakażeń od początku epidemii!

 

Od momentu wykrycia wirusa w Polsce, jeszcze przed ogłoszeniem wytycznych rządowych podjęliśmy działania, by zminimalizować ryzyko zakażenia w budynkach SBM „Pod Kopcem”. Kierowaliśmy się racjonalnością i adekwatnością do zagrożenia. Pracownicy zostali wyposażeni w środki ochrony bezpośredniej, a elementy części wspólnych (m.in. klamki, domofony, panele wind) są dwa razy dziennie dezynfekowane. W korytarzach pojawiły się instrukcje informujące, jak unikać zakażenia.  Po upływie trzech miesięcy możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że działania te zdają egzamin i są na tym etapie rozwoju epidemii w zupełności wystarczające.

 

Ważne też stało się zapewnienie ciągłości pracy SBM „Pod Kopcem” w nowych warunkach. Nie mogliśmy sobie pozwolić na to, żeby wskutek zakażenia jednej osoby w zespole, cały personel był kierowany na kwarantannę. To oznaczałoby paraliż organizacyjny Spółdzielni! Dlatego pracownicy zostali podzieleni na grupy, które nie mają ze sobą styczności. Dzięki temu, nawet jeśli doszłoby do zakażenia, Spółdzielnia nadal funkcjonuje normalnie.

 

Pojawiają się pytania o zwołanie tegorocznego Walnego Zgromadzenia. W tej kwestii dla Zarządu absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców. Ponieważ liczba zakażeń SARS-CoV-2 wciąż radykalnie nie spada, WZ w czerwcu na pewno nie zostanie zwołane. Jest to zgodne z przepisami. Specustawa dot. COVID-19 pozwala na zwołanie WZ w ciągu sześciu tygodni po odwołaniu stanów epidemii i zagrożenia epidemicznego związanego z wirusem. Rząd na razie tych stanów nie odwołał. Powtórzymy – WZ zostanie zwołane w momencie, kiedy nie będzie nawet cienia prawdopodobieństwa zakażenia wirusem.

 

Przed nami wielomiesięczny okres życia „obok” groźnego wirusa. Musimy – i Państwo i my – przyzwyczaić się do „nowej normalności”. Jesteśmy przekonani, że stosując się do kilku prostych zaleceń, możemy spowodować, że przejdziemy przez ten trudny czas bezpiecznie. Ogólne wytyczne dotyczące profilaktyki są rozwieszone na klatkach, zachęcamy do zapoznania się z nimi. Są one też często publikowane i omawiane w mediach. W naszym codziennym, spółdzielczym funkcjonowaniu prosimy o ograniczenie wizyty w biurze Spółdzielni do minimum. Jeśli jakąś sprawę można załatwić zdalnie (a większość można), to wybierzmy właśnie tę drogę. Wizytę osobistą w biurze umówmy wcześniej telefonicznie. W czasie wizyty zakryjmy usta i nos maseczką lub chustką. My ze swojej strony poprosimy Państwa o dezynfekcję rąk żelem dezynfekcyjnym.

 

Przepraszamy za te utrudnienia. Ale wprowadzamy je przede wszystkim dla Państwa bezpieczeństwa.

 

Na koniec wielki apel: UWAŻAJCIE PAŃSTWO NA SIEBIE.

 

Jeszcze będzie normalnie!

 

/-/ Paweł Sawicki, Prezes Zarządu

/-/ Monika Strzelecka, Członkini Zarządu